Possibilities Of Usb-port In Wiz


Leonar

Still Fresh
Joined
Nov 10, 2008
Messages
46
Age
32
Location
Oberschlesien
Website
Visit site
As I'm geek (i like linux...other stuff)

I have been reflecting about: The Wiz and usb host mode :) Is it possible to (for example) connect Wiz to USB-Hub and then to USB Wifi, Bluetooth, Flash Disks, DVD-roms etc.
Why I'm asking? Because if it will work, The GP2X can be used as home Media center (Yeah i know it is kinda stupid but..) I'm just interested...
For me, now The Usb wifi would be perfect for Wiz :D
What do You think about the Wiz usb host mode?
:gp2x

Best Regards
Leonar
 
If there is a USB Host through the Wiz EXT port as in GP2X, you can connect every common usb gadget you want. I personally think that Wiz is delayed because GPH is working in a new cradle and accesories. Usually, if you have a Linux driver with source for a device, you will can compile and use in GP2X/Wiz.

Wifi kit for GP2X with battery

Internet in GP2X throught usb wifi
 
Last edited by a moderator:
As I remember there some MAME cabinets were built on GP2X system.
Just imagine if the WIZ can take the place :)
More trouble caues the unindefined TV OUT status :(
 
@quasist,
What do you mean by indefined TV out? I saw the interview with some japanise guy. in a background another guy played Her Knights on LCD .

But it would be great if I could connect 2 game controles,keyboard,mouse wifi to Wiz :)

I hope that in February 2009 TV would work fine (in a higher resolution than oled)

@Hardyx :) THX
 
Leonar said:
What do you mean by indefined TV out? I saw the interview with some japanise guy. in a background another guy played Her Knights on LCD .
guy is more like korean IMHO
Maybe her knights (game, not persons) were also compiled for PC(as well as GP32 and WIZ), but not released? ;)
 
Last edited by a moderator:
Sorry I'm from Poland (middle Europe) and i don't see Asian people often so I can't recognize from what country are they. I'm sorry.

maybe it was compiled for pc... Dunno ;/
 
Leonar said:
Sorry I'm from Poland (middle Europe) and i don't see Asian people often so I can't recognize from what country are they. I'm sorry.
GPH just is a Korean company :)

One big trouble with GP2X+Cradle I had (when using it as media center) was the sound noise.
When USB stick is plugged a high-pitched noise appears. It also can be heard when external gamepads are plugged. The noise is recieved on gp2x's speakers and cradles' sound jacks (not tested, but headphone jack should too). Not sure if it is just my cradle's board fault.
 
Last edited by a moderator:
We I hope Wiz will be similar to gp2x becous gp2x was nice but dont know why so little numbr sold


For Leonar: Mam nadzieje ze bezie podobne juz zaluje ze nie ma SDIO i ma miejszy wyswietlacz ( nie mowiac o acumlatoze amiast bateri ktore mozna zmienic na takie z kiosku , bo to ma tez zalete : ze nie jest taki gruby ) Nie chce zeby byl duzo lepszy bo po co itak gp2x juz jest super

cay cay



Masz gp2x ??

QUOTE
We I hope


lol what did I accualy wright ??
sory a litle mistake
 
Polish offtop:
Nie mam niestety :D Ale planuje sobie kupić właśnie Wiz'a i Pandorke :)
SDIO? A tak powiem :D kto naprawde z tego korzysta?:D USB się głównie liczy
Wiz ma mniejszy wyświetlacz?
No to mnie zmartwiłeś :) Ale tak czy siak Kupię sobie Wiz'a niezależnie jak będzie gorszy od GP2X....


Is exist any comparison between Wiz and GP2X?
 
Ja z tego korzystam mozna zrobic porty : radiowy , podczerwieni , i2c ( chyba )


ma miejszy wyswietlacz i to o ile a na telewizorze wyswietla w innej rozdzielczosci , Wiz 640x480 a Gp2x bylo c 720x480

Porownanie wyswietlaczy

http://www.gp2x.de/wiz/size.jpg

Sory for Polish nothing important




Ale Wiz ma 2.0 usb host i 2.0 slave/dicvice a Gp2x 1.1 host i 2.0 slave/divice

-------Wiz----------------Gp2x
-----320x240-----------320x240
-------2,8'------------------3,5'
---super jakosc---w najnowszym f200 podobno tez byl dobry dosc
------AMOLED----------Zwykly kolorowy LCD

A jeszcze bym zapomnial , 2 nie zalezna rdzenie to bardzo fane rozwiazanie moze nie tak wytajne jak jeden szybki w Wiz'ie ale zato mozna na 2 emulowac a na 1 zrobic sterowanie i wywlaszczenie w wypadku zawieszenia sie

cay cay
 
2 Rdzenie tylko co z tego że do dziś nikt nie korzysta z 2 rdzenia?
Czy ten 2 rdzeń też jest w Wizie?:D

bo tak czytając wiki i inne źródła..... Gp2X f200 miał 2 rdzenie ale nikt z niego nie korzystał... Ale czy Wiz ma 2 rdzenie czy tylko 1 -533Mhz?
O jak tak sobie myśle że ten 2 rdzeń został wyparty przez ten Akcelerator :)

A i skąd masz info o TV outcie w Wizie skoro wszyscy tu piszą że w Wiz nie działa TV out ?:D
 
Z wiki mam info glownie

A na tym forum pisali ( nie wiem gdzie ) ze pewno jest tylko nie wychodzi im software i dlatego podaja ze nie ma

f100 tez mial 2 rdzenie :

Host-nie jestem pewny czy go sie tez podkreca ale nie programuje sie go .. Czy console Game Park Holdings sa w pelni open surcous jesli tak to mozna by przerobic soft zeby byla mozliwosc programowania tego procka ale no nie wiem czy oplaca sie bawic chociaz gdyby sterowal touchscreenem i przyciskami a na drugim emulowac dosa i ciupac w warcrafta to bylo by fajnie bo nie trzeba by bylo robic programu do sterowania "niekolidujacego" z warcraftem

Device/Slave-programowalny wykorzystywany do gier i ogulnie prawie wszystkiego



Tak Wiz ma tylko jeden rdzen




Tak wogule to chyba kupie sobie DSi


Albo moze PSP

nie wiem zastanowie sie nie to ze nie chce mi sie czekac ale nie podoba mi sie brak lacznosci i maly wyswietlacz



O a tak przy okazji nie pomyl sie bo ta consloa chyba ma 2 procki ( nie tak jak core 2 duo ) kture sa w dosc duzym stopniu nie zalezne ( w core 2 duo poprostu zwiekszaja parametry )


W DSi ( ogulnie wszystkie DS ) sa 2 procki jeden wspera grafike 3d a drugi 2d

narazie nie ma TV-out w Wiz'ie
 
Back
Top